Έπεσε όρθια στο Μόναχο

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια την μεγάλη Μπάγερν Μονάχου αλλά λύγισε από ένα αυστηρό πέναλτι στο πρώτο μέρος κι ένα φτηνό γκολ από στημένη μπάλα και διπλό λάθος στην επανάληψη. Η Πρωταθλήτρια Ελλάδος, ήταν σχεδόν άριστη στο τακτικό κομμάτι, κατάφερε να μπλοκάρει σε μεγάλο βαθμό τα ατού και την επιθετική λειτουργία των Βαυαρών

και τηρουμένων των αναλογιών όχι μόνο στάθηκε εξαιρετικά, αλλά κινδύνευσε και σε λίγες περιπτώσεις από τον αντίπαλο. Αναμφίβολα, κομβικό σημείο του αγώνα είναι η αυστηρή απόφαση του Σλοβένου Γιουγκ να δείξει πέναλτι σε ένα στιγμιαίο κράτημα του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, δίνοντας την ευκαιρία στον Πολωνό να το κάνει γκολ και να βάλει μπροστά τους Γερμανούς σχεδόν από το πουθενά. Στην επανάληψη η Μπάγερν η αλήθεια είναι ότι απείλησε παραπάνω αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Μπάρκα και τελικά χρειάστηκε ένα διπλό λάθος αρχικά από τον Μπακάκη που δεν τελειώνει την φάση και εν συνεχεία από τον Τσόσιτς που χάνει τον Λεβαντόφσκι για το τελικό 2-0. Όπως και να’ χει, η ΑΕΚ σήμερα πήγε για το αδύνατο και κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια ένα μεγαθήριο όπως η Μπάγερν, κερδίζοντας στο φινάλε το χειροκρότημα 4.000 Ενωσιτών που βρέθηκαν στο Allianz Arena και έστησαν το δικό τους πάρτι. Η ΑΕΚ βεβαίως παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης μετά το 1-1 στο Μπενφίκα – Άγιαξ, θέλοντας βεβαίως δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια για να συνεχίσει στο Europa League.