Έπαιξε, το ευχαριστήθηκε και τώρα σκέφτεται τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μπαρτσελόνα αυτό που ήθελε ήταν να σταθεί όρθιος και να παίξει αυτό που μπορεί και όπου βγει και αυτό ως ένα βαθμό το κατάφερε. Εξαρχής αυτό που όλοι τόνιζαν για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ήταν πως η ομάδα έχει μόνο να κερδίσει από ένα τέτοιο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να ηττήθηκαν με 3-1 από τους Ισπανούς, ωστόσο, στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τα μεγαθήρια της Ευρώπης. Η Μπαρτσελόνα παρότι αντιμετώπισε το ματς με τη χαλαρότητα φιλικού και παρότι έπαιζε για πάνω από ένα ημίχρονο με δέκα δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ακουμπήσει μπάλα και τελικά επικράτησε με 3-1 χάνοντας σωρεία ευκαιριών.

Οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν τον Ολυμπιακό στα καρέ του από τα πρώτα λεπτά και στο 5′ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Σουάρες να κάνει την προβολή εξ επαφής και να μην βρίσκει στόχο. Ο Παουλίνιο στο 17′ είχε ένα καλό σουτ που όμως δεν βρήκε στόχο. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Ντεουλοφέου έκοψε από δεξιά την μπάλα και ο Νικολάου πέτυχε αυτογκόλ για να γίνει το 1-0.  Στο 20′ ο Ντεουλοφέου πέρασε σαν σταματημένο τον Κούτρη και σούταρε με τον Προτό να διώχνει με το πόδι. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 22′ με τον Παουλίνιο αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά ο Βραζιλιάνος είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Ο Μέσι στο 32′ «χόρεψε» τους παίκτες του Ολυμπιακού και έδωσε στον Σουάρες που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Προτό. H χαλαρή αντιμετώπιση του ματς από τους Ισπανούς έφερε και την πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό όταν στο 36′ ο Οντζίντζα σούταρε άουτ. Στην επόμενη φάση ο Μέσι ελευθερώθηκε αλλά το πλασέ του το έδιωξε ο Προτό. Ο Πικέ στο 42′ είδε δεύτερη κίτρινη όταν χρησιμοποίησε το χέρι του για να σκοράρει και η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα. Στην επανάληψη ο Βαλβέρδε έβγαλε τον κορυφαίο του πρώτου μέρους, Ζεράρ Ντεουλοφέου και η χαλαρή προσέγγιση από τους παίκτες του δεν άλλαξε. Στο 56′ μάλιστα ο Ολυμπιακός είχε καλή φάση με τον Κούτρη να κάνει την παράλληλη μπαλιά και τον Τζούρτζεβιτς να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του. Τελικά στο 61′ ο Μέσι πέτυχε το 2-0 με εκτέλεση φάουλ που βοηθήθηκε και από την κακή τοποθέτηση του Προτό (100στό γκολ του στα ευρωπαϊκά Κύπελλα). Μόλις τρία λεπτά μετά ο Αργεντίνος διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού και έκοψε την μπάλα με τον Ντιν να σουτάρει και να γράφει το 3-0. Στο 70′ οι Καταλανοί είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με Παουλίνιο και Μέσι. Επόμενη φάση στο 83′ όταν ο Σουάρες έδωσε στον Μέσι και αυτός σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά είχε νέα ευκαιρία. Τελικά στο 90′ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Νικολάου να σκοράρει με κεφαλιά. Έτσι ο Ολυμπιακός μένει χωρίς βαθμό στον όμιλό του, έχοντας αντιμετωπίσει Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα και έχει γνωρίσει ήττες και στα τρία ματς. Στο δεύτερο γύρο του γκρουπ έχει δύο αγώνες στο γήπεδό του κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους, ελπίζοντας σε κάτι καλό για να διεκδικήσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας.