“Ενας Παναθηναϊκός από…άλλον πλανήτη

Ο Παναθηναϊκός και ο κόσμος του έγραψαν ιστορία στον Βόλο και συνεχίζουν ακάθεκτοι την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα. Η 10η νίκη του Παναθηναϊκού, είναι γεγονός. Ιστορικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στη Super League, με το Τριφύλλι να κάνει το 10Χ10 στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Βόλου με το εμφατικό 5-1 στο Πανθεσσαλικό,

το οποίο θύμιζε… Λεωφόρο, με περισσότερους από 15.000 οπαδούς των πράσινων να βρίσκονται στις κερκίδες. Οι πράσινοι με τα δύο γκολ του Παλάσιος στο πρώτο μέρος, πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε ένα λεπτό ουσιαστικά κάνουν το 0-4 (Εσκοβάλ αυτογκόλ, Τσέριν), για να έρθει ένα ακόμη τέρμα λίγο μετά (Σπόραρ) για το 0-5. Στο 63’ ο Χουάνκαρ έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε στον Εσκοβάλ και κατέληξε στα δίχτυα. Αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ, το VAR ειδοποίησε τον Σιδηρόπουλο να τσεκάρει τη φάση και αυτός μέτρησε κανονικά το τέρμα μετά από τρία λεπτά. Στο 67’ ήρθε ένα πανέμορφο γκολ. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα, ο Σπόραρ με τακουνάκι πήγε να σκοράρει, ο Κλέιμαν έδιωξε και ο Τσέριν πήρε το «ριμπάουντ». Ο Σλοβένος κινήθηκε εξαιρετικά, σούταρε μόλις βρήκε χώρο για το 0-4.Τ ο «κερασάκι» ήρθε στο 76’. Ο Μπερνάρ έκανε υπέροχη κάθετη κι ο Σπόραρ σκόραρε και πάλι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-5. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 84′, για παράβαση του Σένκεφελντ πάνω στον Τσοκάνη. Ο Σιδηρόπουλος τσέκαρε στο VAR τη φάση και υπέδειξε την παράβαση. Ο Νοκέρ ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 1-5.