Ένας Καλάθης δεν φέρνει την…άνοιξη

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ με 95-74 και δεν μπόρεσε να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη του, με τον Νικ Καλάθη να παλεύει μόνος του. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έπαιξε καλά, καθώς ο μόνος που διακρίθηκε ήταν ο 28χρονος γκαρντ ο οποίος ήταν όμως απελιστικά μόνος κι έκανε ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα με 31, αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για να αποφύγουν οι πρωταθλητές Ελλάδας τη «βαριά» ήττα. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι έπαιξαν σαφώς καλύτερα, ενώ ο Όγκουστιν Ρούμπιτ σημείωσε 26 πόντους με 9/12 βολές για την πλευρά των Γερμανών.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 13-8 και συγκατοικεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Ζαλγκίρις. Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στον αγώνα, καθώς δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Το τρίποντο του Καλάθη έγραψε το 3-5, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και με πόντους κυρίως από τη γραμμή των βολών κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Το «τριφύλλι» ήταν απελπιστικά άστοχο από μακριά και σε συνδυασμό με τα φάουλ που δεν σφυρίζονταν από το διαιτητικό τρίο βρέθηκαν να κυνηγούν. Στο 10’ το σκορ ήταν 23-17. Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έπαιρναν συνεχώς φάουλ υπέρ τους και τους επέτρεπαν οι διαιτητές να σκοράρουν με αυτόν τον τρόπο, καθώς δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα σουτ που δοκίμαζαν. Από την άλλη οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν έπειθαν επιθετικά με την απόδοσή τους και ο Νικ Καλάθης έμοιαζε να παλεύει μόνος του για να ανατρέψει την κατάσταση. Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν 2/14 τρίποντα και 2/4 βολές, ενώ οι Γερμανοί με 16/20 βολές είχαν κατορθώσει να χτίσουν διαφορά δέκα πόντων (42-32). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καλάθης αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με διαδοχικούς πόντους βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει στους έξι (46-40) στο 25’ και να αναγκάσει τον Κατζούρη να πάρει τάιμ άουτ. Ο 28χρονος γκαρντ έκανε τα πάντα στο παρκέ. Έπαιζε άμυνα, σκόραρε και δημιουργούσε και μέχρι το 30’ είχε φτάσει τους 25 πόντους, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να γυρίσουν δυναμικά στη διεκδίκηση του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέρασαν και μπροστά, αλλά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 57-55. Η κατάρρευση της τελευταίας περιόδου ήταν απρόσμενη για την ελληνική ομάδα που έχασε το μυαλό της μετά τα τρία διαδοχικά επιθετικά φάουλ που σφυρίχτηκαν από τους διαιτητές στο ξεκίνημα του τελευταίου κομματιού του αγώνα. Στη συνέχεια το «τριφύλλι» έπαιζε άμυνα με τα μάτια και δέχτηκε συνολικά 38 πόντους σ’ ένα δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να συντριβεί με 95-74, απογοητεύοντας τον κόσμο του που έδωσε δυναμικό «παρών» στις εξέδρες του γηπέδου.