Έμεινε όρθιος στου Χαριλάου ο Παναθηναϊκός

Ένας Παναθηναϊκός με ψυχή, καρδιά και ποδόσφαιρο, κατάφερε να να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Θεσσαλονίκη. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Άρης πήρε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ινσούα στον Γκάμα. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός το εκτέλεσε άσχημα με τον Διούδη να πέφτει και να διώχνει. Στο 12′ ο Γιουνές βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά η κεφαλιά του δεν προβλημάτισε τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Δύο λεπτά μετά ο Άρης πήρε και δεύτερο πέναλτι καθώς με λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού ο διαιτητής θεώρησε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιόχανσον. Το πέναλτι εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Γιουνές και έκανε το 1-0. Στο 33′ ο Γιόχανσον βγήκε αναγκαστικά αλλαγή λόγω τραυματισμού. Τέσσερα λεπτά μετά ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός στο 41′ απείλησε με τον Κάτσε να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Δεληζήση με σωτήριο τάκλιν να κόβει την μπάλα. Πρώτη φάση στην επανάληψη αυτή στο 52′ όταν ο Βέλεθ βρήκε την μπάλα με τον σβέρκο και την έστειλε δίπλα στο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά ο Ντιγκινί βγήκε από πλάγια θέση απέναντι στον Διούδη αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 60′ ο Γιουνές εξ επαφής πλάσαρε αδύναμα πάνω στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού. Δύο λεπτά μετά ο Κάτσε βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά πλάσαρε άουτ. Ο Ινσούα στο 70′ εξ επαφής δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε εκτός. Ο ΠΑΟ είχε φάση και στο 83′ με κεφαλιά του Μαακέντα που έδιωξε ο Διούδης. Στο επόμενο λεπτό ο Άρης είχε δοκάρι μετά από προβολή του Βέλεθ. Οι «πράσινοι» στο 89′ έμειναν με δέκα όταν ο Μακέντα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 92′ όμως κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιώπη στον Μπουζούκη. Ο Χατζηγιοβάνης το εκτέλεσε α λα Πανένκα και έγραψε το 1-1.