Έκανε το Αγρίνιο…δεύτερο σπίτι της

Στο πρώτο ματς του 2018, η ΑΕΚ έπεισε πως είναι ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, βγάζοντας απίστευτο πάθος και συγκλονιστική ποιότητα, διέλυσε με 4-1 τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο, για δεύτερη φορά μετά την τεσσάρα για το Κύπελλο Ελλάδας και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε τον ρυθμό της σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και ισοπέδωσε τον αντίπαλο,

τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 0-3 με τον Μπακασέτα να κάνει πράματα και θάματα έχοντας γκολ (με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ), δοκάρι, κερδισμένο πέναλτι και ασίστ. Το δεύτερο γκολ είχε πρωταγωνιστή πάλι τον Μπακασέτα, που κέρδισε πέναλτι από το γκρέμισμα του Μύγα και ο Λάζαρος ευστόχησε από τα 11 βήματα. Το τρίτο τέρμα, ήταν και το πιο όμορφο, με μαγική ενέργεια του Μπακασέτα (ντρίπλα, τακουνάκι, ασίστ) που έδωσε την μπάλα συστημένη στον Αραούχο για να κλειδώσει τη νίκη. Στην επανάληψη υπήρξε χαλαρότητα στο πρώτο διάστημα, όπου εκεί ο Τσιντώτας χρειάστηκε να κάνει τρεις σημαντικές επεμβάσεις, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που χτύπησε ξανά με γκολ του Λόπες που αξιοποίησε την ωραία πάσα του Μασούντ (οι δυο τους συνδυάστηκαν έχοντας μόλις μπει ως αλλαγή). Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής από το πέναλτι δώρο του Καραντώνη. Το τελικό 1-4 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στο Αγρίνιο, με την ΑΕΚ να περνά για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες εντυπωσιακά από μια δύσκολη έδρα.