Έκανε τη δουλειά του με το μυαλό στη Μπενφίκα

Με το μυαλό στον επαναληπτικό με την Μπενφίκα, ο ΠΑΟΚ έκανε απλώς τα απαιραίτητα και κέρδισε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στην πρεμιέρα της Super League Σουρωτή με σκόρερ τον Πρίγιοβιτς με πέναλτι στο 58′. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημά του, και με κύριους εκφραστές του Ζαμπά και Ουάρντα, προσπάθησε να ανοίξει νωρίς το σκορ, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 8′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν δυνατό σουτ του Ζαμπά εντός περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος, ο οποίος ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 28′. Ο Σάχοφ με κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή ήταν έτοιμος για το γκολ αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε άλλη μια απίθανη επέμβαση. Εκτός από τον Παπαδόπουλο, αιτία για την ανομβρία στην επίθεση του ΠΑΟΚ ήταν τόσο η αστοχία, όσο και η έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του, κυρίως από το 20λεπτο και μετά. Φάσεις δημιουργήθηκαν με εκφραστές τους Πρίγιοβιτς και Ουάρντα, αλλά διακρινόταν μια ανακατωσούρα στην ανάπτυξη με μέτριες συνεργασίες στα δυο άκρα. Έτσι, μπορεί ο Δικέφαλος να είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας (73-27), αλλά δεν είχε την ουσία που έπρεπε. Οι παίκτες του Αστέρας Τρίπολης, πέρα από το να εκνευρίζουν τους αντιπάλους του με «συνεργό» τον Κουτσιάυτη, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη, πέρα από ένα σουτ του Τσιλιανίδη στο 40′ που έβγαλε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 8λεπτο. Στο 48′, κεφαλιά του Ζαμπά έφυγε λίγο άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και μακρινό σουτ του Σάχοφ στο 53′. Τελικά, ήρθε το 58′ για να έρθει το 1-0. Ο Πρίγιοβιτς ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σουτ του Κυριακόπουλου στου 68′ που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης, ενώ λίγο νωρίτερα είχε περάσει ο Μπίσεσβαρ αντί του Ζαμπά. Ο Ολλανδός μάλιστα στο 71′ λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Στο 73′ έκανε το ντεμπούτο του και ο Βέρνμπλουμ, μπαίνοντας στη θέση του Κάνιας. Γενικά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν μια διαχείριση του αποτελέσματος, έχοντας φανερά το μυαλό τους στον επαναληπτικό με την Μπενφίκα. Ο Αστέρας προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αυτό, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, όπως η κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου στο 80′, αλλά και το σουτ του Μανιά στο 84′. Ο Δικέφαλος άρχισε μάλιστα να δίνει μέτρα στο τελευταίο τέταρτο, κάνοντας δύσκολη τη ζωή του. Τελικά δεν το πλήρωσε και το 1-0 έμεινε ως το τελικό σκορ.