Είναι βαριά άρρωστος

Περίπου ένα 24ωρο μετά την απομάκρυνση του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός υπέστη ακόμη μια απογοητευτική ήττα στο ΟΑΚΑ, η 3η φετινή εντός έδρας, μετά από Ζαλγκίρις και Φενέρ, αυτή τη φορά από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 83-86 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Συγκινητική εμφάνιση του Καλάθη με double-double,

δόθηκε μεγάλη μάχη για ανατροπή στο φινάλε, αλλά οι γνωστές παθογένειες στοίχισαν ξανά στο «Τριφύλλι», μαζί με ορισμένες τραγικές διαιτητικές αποφάσεις. Η ομάδα των Γιώργου Βόβορα και Φραγκίσκου Αλβέρτη μπήκε στο παρκέ με διάθεση να παλέψει, όμως κάποια νεκρά διαστήματα και κυρίως το άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο (17-26) κόστισαν στους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω ακόμα και με 15 πόντους (46-61) στο 28ο λεπτό, όμως στο τέλος πάλεψε για τη νίκη, κυρίως χάρη στη συγκλονιστική προσπάθεια του Νικ Καλάθη. Ο έμπειρος γκαρντ σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 11 ασίστ, όμως οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι ρέφερι της αναμέτρησης κατάφεραν να γίνουν πρωταγωνιστές με τις απίστευτες αποφάσεις της με αποκορύφωμα τα 12 δευτερόλεπτα που κύλησαν χωρίς να παίζεται παιχνίδι! Συγκεκριμένα, ο Καλάθης έκανε το 76-84, 2’00» πριν το φινάλε, με τον χρόνο να κυλάει 12 ολόκληρα δευτερόλεπτα, χωρίς να παίζεται παιχνίδι. Κι όμως εν είδαν τη φάση στο instant replay αποφάσισαν να μην επαναφέρουν το χρονόμετρο στα 2 λεπτά! Κι αυτό ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου μιας εκ των πιο ντροπιαστικών διαιτησιών στην ιστορία της Euroleague! Οι τραγικοί ρέφερι φρόντισαν στην τελευταία φάση να μην σφυρίξουν φάουλ σε τρεις περιπτώσεις και να δώσουν στην τέταρτη φάουλ κι έτσι από τα 6» το χρονόμετρο έπεσε στο 0.6»!   Στο 7-7 η Ολίμπια Μιλάνο, που είχε σε πρώτο πλάνο τους Αρτούρας Γκουντάιτις και Κέρτις Τζέρελς. Οι πράσινοι έπεσαν στο 6-8 στη Regular Season της Euroleague, μένοντας πίσω στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι-οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.