Έγραψε ιστορία ο Παναθηναϊκός στη Ρωσία

Με τον απόλυτο ηγέτη Νικ Καλάθη να γράφει ένα μπασκετικό… έπος και τον Ντίνο Μήτογλου να είναι κάτι παραπάνω από άξιος συμπαραστάτης του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε ξανά… πλάκα στην ΤΣΣΚΑ μέσα στη Ρωσία! Οι πράσινοι από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους, φαινόταν πως ήταν «φτιαγμένοι» για αυτό το ματς,

και παρότι λίγα λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς απειλήθηκαν με μια ακόμα οδυνηρή ήττα, κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. «Κλειδί» ήταν μια άμυνα και ένα τεράστιο σουτ του Ουέσλι Τζόνσον που μπήκε στο ματς 4’41’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού, ενώ ο Νικ Καλάθης με τρίποντο – μαχαιριά όπως πέρσι έγραψε το 89-89 για να παιχτεί ο έξτρα χρόνος. Εκεί, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί την κατάσταση. Με σκληρή άμυνα, καλές επιλογές αλλά και μεγάλα σουτ από τον Τζόνσον και τον Καλάθη, δυναμικό παιχνίδι ξανά από τον Μήτογλου στη ρακέτα και στις δυο πλευρές, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με το τελικό 106-102 να περνάει στην ιστορία της Euroleague. Ο Νικ Καλάθης έκανε… εξωγήινη εμφάνιση με 22 πόντους και 17 ασίστ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου διέλυσε όλα τα ατομικά ρεκόρ με 25 πόντους και 16 ασίστ. Οι δυο τους, μαζί με όλους τους υπόλοιπους παίκτες του «τριφυλλιού», έφεραν την τεράστια νίκη.