"Εφτυσε αίμα" αλλά στο τέλος το σήκωσε

Η Αργεντινή κέρδισε τη Γαλλία με 4-2 στα πέναλτι μετά από έναν επικό τελικό που ήρθε ισόπαλος 3-3 στην παράταση και σήκωσε το 3ο Μουντιάλ στην ιστορία της. Μυθικός Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ, ιστορία έγραψε και ο Εμπαπέ που πέτυχε χατ τρικ. Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στην Αργεντινή.

Στο 5ο λεπτό ο Μακ Άλιστερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Γιορίς να μπλοκάρει ενώ στο 8’ ο Ντι Μαρία έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ντε Πολ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Βαράν έβαλε την προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 17’ ο Μέσι άλλαξε με τον Ντε Πολ, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο πέναλτι και τελικά ο Ντι Μαρία πλάσαρε πολύ άστοχα με το δεξί ενώ στο 21’ ο Ντι Μαρία άδειασε τον Ντεμπελέ στα αριστερά και κέρδισε το πέναλτι από τον άσο της Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα κι έγραψε το 1-0! Η ομάδα του Σκαλόνι είχε επιβάλει απολύτως το παιχνίδι της, είχε πάρει τον χώρο του κέντρου και στο 36ο λεπτό χτύπησε για 2η φορά. Η Αργεντινή έκλεψε  ψηλά, ο Μέσι άνοιξε όμορφα στο Μακ Άλιστερ κι εκείνος από δεξιά γύρισε με τη μία στον Ντι Μαρία που με πλασέ στο πίσω δοκάρι έγραψε το 2-0!  Ο Ντεσάν είχε χάσει εντελώς τον έλεγχο και στο 41ο λεπτό προχώρησε σε διπλή αλλαγή(!), ρίχνοντας στο ματς τους Τουράμ και Κολό Μουανί αντί των Ντεμπελέ και Ζιρού αλλά η κατάσταση έμεινε η ίδια. Στο 49ο λεπτό ο Ντι Μαρία έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ντε Πολ έπιασε το γυριστό απέναντι αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε και στο 59’ ο Ντι Μαρία έδωσε κάθετα στον Άλβαρες που έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και είδε τον Γιορίς να του λέει όχι. Κάπου στο 70ο λεπτό φάνηκε να αλλάζει λίγο η κατάσταση υπέρ των «τρικολόρ». Η πρώτη φάση της Γαλλίας στο ματς ήρθε στο 71ο λεπτό, όταν ο Εμπαπέ έκανε την κίνηση από αριστερά, σούταρε με το δεξί αλλά αστόχησε ενώ στο 79’ από το πουθενά ο Κολό Μουανί πάτησε περιοχή, ο Οταμέντι τον κράτησε λίγο και ο Μαρτσίνιακ έδωσε το πέναλτι. Ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε  2-1. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Αργεντινή, στο επόμενο λεπτό ο Τσουαμενί έκλεψε από το Μέσι στο κέντρο, άφησε στον Τουράμ που έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Εμπαπέ με όμορφο γυριστό από το πέναλτι έγραψε το 2-2. Μάλιστα στο 87ο λεπτό η Γαλλία φώναξε για νέο πέναλτι πάνω στον Τουράμ αλλά ο Μαρτσίνιακ έδωσε κίτρινη στον Γάλλο επιθετικό για θέατρο. Στο 90+3’ ο Εμπαπέ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο Καμαβινγκά από αριστερά γύρισε στον Ραμπιό που πλάσαρε από το πέναλτι και ο Μαρτίνες είπε όχι με διπλή προσπάθεια. Στο 90+7’ ο Μέσι έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γιορίς έβγαλε σε κόρνερ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 105’ ο Μέσι έβγαλε ιδανικά στον Λαουτάρο που έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και ο Ουπαμεκανό έσωσε ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μοντιέλ κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Μάλιστα στο 105+1’ ο Λαουτάρο βρέθηκε απέναντι στον Γιορίς αλλά πιέστηκε από τον Ουπαμεκανό και πλάσαρε άστοχα. Στο 108’ ο Μέσι έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιορίς έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα και στο επόμενο λεπτό οι Αργεντινοί έκρυψαν την μπάλα, ο Λαουτάρο έκανε το σουτ από δεξιά, ο Γιορίς είπε όχι αλλά ο Μέσι πήρε το ριμπάουντ και από κοντά πλάσαρε για το 3-2 παρά την προσπάθεια των Γάλλων να διώξουν. Κι όμως το ματς δεν τελείωσε εκεί. Στο 117’ ο Εμπαπέ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μοντιέλ και ο Μαρτσίνιακ έδωσε νέο πέναλτι. Ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα έκανε το 3-3 και πέτυχε μυθικό χατ τρικ ενώ στο 120’ ο Εμπαπέ σέντραρε από αριστερά, ο Κολό Μουανί πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο. Μάλιστα στο 120+4’ μετά από βαθιά μπαλιά ο Κολό Μουανί βρέθηκε μόνος με τον Μαρτίνες και έκανε το σουτ αλλά ο Αργεντινός έσωσε εντυπωσιακά με τα πόδια και στην κόντρα ο Λαουτάρο αστόχησε με κεφαλιά. Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Εμπαπέ έκανε το 0-1 και ο Μέσι έκανε το 1-1 με χαλαρό πλασεδάκι. Ο Μαρτίνες είπε όχι στο πέναλτι του Κομάν και ο Ντιμπάλα έκανε 2-1 ενώ ο Τσουαμενί αστόχησε. Ο Παρέδες έκανε το 3-1 και ο Κολό Μουανί το 3-2 αλλά ο Μοντιέλ ευστόχησε για το 4-2 κι έστειλε την κούπα στο Μπουένος Άιρες.