Εντυπωσιακός ο ΠΑΣ, σε περιπέτειες μπήκε ο ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον ΠΑΣ Γιάννενα και νίκη επί του ΠΑΟΚ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι για άλλη μια φορά έπαιξαν με ελλείψεις, ήταν απογοητευτικοί και μπήκαν σε περιπέτειες, σε ότι αφορά την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΣ στα πλέι οφ. Περισσότερο επικίνδυνος ήταν ο ΠΑΣ και είχε την υπεροχή επί του ΠΑΟΚ σε όλες τις γραμμές. Στο πρώτο ημίχρονο με κορυφαίο τους παίκτη τον Περέα οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του δικεφάλου. Στο 23′ ο Περέα από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε πάσα του Σάλιακα, σουτ του Σνάιντερ. Το γκολ όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR. Την ώρα που έκανε επαφή με τη μπάλα ο Γκαρντάβσκι, ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος, όπως φάνηκε στις γραμμές που τοποθετήθηκαν. Στο 45′ ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία. Πάσα του Τσιγγάρα στον Σάστρε, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Μιτρίτσα το πλασέ. Η μπάλα κόντραρε στον Σάλιακα, ενώ ακολούθως χτύπησε στο σώμα του Ολιβέιρα και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ ήταν ακόμη καλύτερος και είχε την υπεροχή . Στο 63′ ο Περέα σκόραρε ξανά αλλά και πάλι το τέρμα του του ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ από το VAR. Στο 78′ ο ΠΑΣ σκόραρε για τρίτη φορά αλλά αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε. Μετά από προβολή του Σνάιντερ από πάσα του Πίρσμαν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι δέχτηκε γκολ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ήταν πολύ κακός και οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα.