Δίκαιη ήττα για την Εθνική από το Μαυροβούνιο

Στην Ποντγκόριτσα η Εθνική μας ήταν κακή και ηττήθηκε δίκαια με 1-0 από το Μαυροβούνιο. Η ομάδα απείλησε ελάχιστα, είχε μια φλύαρη κατοχή και παρουσίασε αμυντικά κενά. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Όσμαγιτς έφυγε στην κόντρα αλλά πριν εκτελέσει ο Λύρατζης τον πρόλαβε και τον έκοψε. Στο 22′ ο Κριστόβιτς έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά με τον Βλαχοδήμο να διώχνει δύσκολα.

Επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετική θέση. Το εκτέλεσε ο Γιόβετιτς και ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ. Αφού χτυπήθηκε η μπάλα έφτασε τον Όσμαγιτς ο οποίος έκανε το σουτ με τον Έλληνα γκολκίπερ να πέφτει και να βγάζει. Στην επανάληψη άνοιξε το σκορ όταν στο 60′ ο Εράποβιτς βρήκε με ωραία μπαλιά τον Όσμαγιτς και αυτός βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εξαιρετικά. Κακή η αντίδραση και του κέντρου αλλά και της άμυνας της ομάδας μας. Στο 67′ η Εθνική έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς. Ο Μπακασέτας σέντραρε από αριστερά και ο Γιακουμάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγο μετά (69′) ο Τομάσεβιτς σούταρε εξ επαφής με τον Βλαχοδήμο να διώχνει εκπληκτικά. Η Εθνική μας ανέβηκε μετά το 75′ και πίεσε αλλά το Μαυροβούνιο αμυνόταν πολύ σωστά. Στο 92′ ο Πέλκας έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.