Δεν χάρηκε τα γενέθλια του

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στη Λεωφόρο, την ημέρα του εορτασμού των 110 χρόνων ιστορίας του. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παναιτωλικό και έμεινε στο 0-0 στη Λεωφόρο απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου. Οι «πράσινοι» που είχαν  στην αρχική  τους ενδεκάδα τον Κάτσε και είδαν και τον Μυστακίδη να κάνει ντεμπούτο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Δέλλα και μοιραία έμειναν στη «λευκή ισοπαλία».

Για μεγάλο χρονικό διάστημα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι της Λεωφόρου, έφτιαξαν κλασικές ευκαιρίες αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν αυτός που σταμάτησε τους Αγρινιώτες και κράτησε το «μηδέν», τον Παναθηναϊκό ζωντανό όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη. Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας, ο Παναθηναϊκός όμως ήταν αυτός που έφτιαξε τις περισσότερες φάσεις. Αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Δώνη που δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα  δίχτυα του Κυριακίδη αφού στο πλασέ του πρόλαβε να βάλει κόντρα αμυντικός της ομάδας του Δέλλα. Ο Παναιτωλικός απάντησε με δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μοράρ, και κάπως έτσι έφυγε το πρώτο 45λεπτο. Με τον Κουρμπέλη να έχει πρόβλημα τραυματισμού, ο Ουζουνίδης «ανακάτεψε την τράπουλα» στο ημίχρονο. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού πέρασε στο ματς τον Μυστακίδη, γύρισε τον Λουντ στον άξονα κι έπαιξε  στα άκρα με τον νεοαποκτηθέντα άσο και τον Χατζηβιογάνη. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την ανομοιογένεια  που είχε το «τριφύλλι», έφτιαξε  πολλές φάσεις με Κλέσιο και Μαρινάκη αλλά ο Βλαχοδήμος έκανε τεράστιες επεμβάσεις και κράτησε το «μηδέν» για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» στο φινάλε πίεσαν, έχασαν καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το ψαλιδάκι του Μυστακίδη που «έβγαλε» στο «παράθυρο» ο Κυριακίδης με το 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Αρνητικές εντυπώσεις προκάλεσε το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός έκανε καθυστερήσεις… επί καθυστερήσεων για να πάρει το αποτέλεσμα, με τον κόσμο του Παναθηναϊκού, πάντως, να χειροκροτάει την ομάδα για την προσπάθεια. «Μαζί σου και στα δύσκολα Παναθηναϊκέ» και «Χρόνια σου πολλά Παναθηναϊκέ» φώναζε η Λεωφόρος με τη λήξη, για το «τριφύλλι» που μετά από 20 αγωνιστικές είναι στους 24 βαθμούς και την 8η θέση της βαθμολογίας…
Πηγή: leoforos.gr