Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στον Άγιαξ

Ανώτερος ήταν ο Άγιαξ απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και έφυγε από την Αθήνα βάζοντας ένα ακόμη… τρίποντο στην συλλογή του. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στους Ολλανδούς, οι οποίοι έφτασαν κοντά στο 0-1 όταν ο Φαν ντε Μπεκ πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα. Στο 62΄πάντως, ο «Αίαντας» κέρδισε πέναλτι.

Ο Λιβάγια σταμάτησε την πορεία της μπάλας με το χέρι, το οποίο αξιοποίησε ο Τάντιτς, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Σημειώνεται ότι σε αυτήν την φάση ο Κροάτης δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Στο 72ο λεπτό το συγκρότημα του Τεν Χαγκ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Τάντιτς, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα.