Δεν κράτησε ούτε τα προσχήματα

Μια τραγική Εθνική παραδόθηκε με κάτω τα χέρια στην Ιταλία, δεχόμενη μάλιστα τρια γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε δέκα λεπτά. Άχρωμη, άοσμη και με έλλειψη σχεδιασμού η ελληνική ομάδα έδωσε από νωρίς χώρο στους Ιταλούς, οι οποίοι έκαναν ανενόχλητοι το παιχνίδι τους, αφού δεν είχαν την παραμικρή αντίσταση από τους γηπεδούχους.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί στις αλχημείες που αποφάσισε να παρατάξει, σε ακόμα ένα παιχνίδι, ο Άγγελος Αναστασιάδης και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα με 0-3 από την Ιταλία στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020. Το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο και θα ήταν, αν δεν βρισκόταν ο Βασίλης Μπάρκας να βάλει στοπ σε τρία τετ-α-τετ. Ο διεθνής γκολκίπερ της ΑΕΚ, μετά τα τρία γκολ που δέχεται στα οποία δεν έχει ευθύνη, έχει σταματήσει σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τους Ιταλούς. Και μάλιστα σε ευκαιρίες που ήταν κλασικές. Οι Ιταλοί έδειξαν ότι είναι πολλά επίπεδα πιο πάνω και πήραν αυτό που ήθελαν χωρίς καν να ιδρώσουν. Πλέον η Εθνική ομάδα θα πρέπει να κερδίσει την Αρμενία την Τρίτη (11/6) στο ΟΑΚΑ για να μην έχει θέματα για τη συνέχεια της διοργάνωσης.