Δεν δυσκολεύτηκε με τον Άρη ο Ολυμπιακός

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός καθάρισε εύκολα με 4-2 τον Άρη στο Καραϊσκάκη για την 19η ημέρα της Super League 1 και παραμένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωραία πράγματα από τη μέση και μπροστά από τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς αλλά και προβληματισμός πίσω τόσο για τα δυο γκολ όσο και για τα πολλά προβλήματα που είχαν οι αμυντικοί των Πειραιωτών

και συνολικά η ανασταλτική λειτουργία. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Γκιλιέρμε στο 22′ για να κάνει το 2-0 μόλις δυο λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί. Ο Ρόουζ στο 37′ μείωσε για τους Θεσσαλονικείς και ο Ομάρ στο 44′ έγραψε το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Βαλμπουενά με εύστοχο πέναλτι στο 64′ και ο Ντιγκινί στο 81′ διαμόρφωσαν το τελικό 4-2. Πρωταγωνιστής ο Βαλμπουενά καθώς με δικό του γκολ και συμμετοχή σε ακόμα δύο των Πειραιτών «σφράγισε» τη νίκη. Συνεχίζει ακάθεκτος να σκοράρει και το 2020 ο Αραμπί που έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα, αφού βρίσκει δίχτυα μία φορά σε κάθε τρεις προσπάθειες που επιχειρεί. Πρώτο γκολ φέτος για τον Ομάρ που σημείωσε το ομορφότερο τέρμα της αναμέτρησης ενώ σκόραρε στην επιστροφή του σε ματς πρωταθλήματος και ο Γκιλιέρμε.