Δεν μπορεί στο Καυτανζόγλειο ο ΠΑΟΚ

Ένας ΠΑΟΚ αγνώριστος, χωρίς πάθος και ψυχή, δεν κατάφερε να κερδίσει στο Καυτανζόγλειο, μένοντας στο 1-1 με τον Ηρακλή. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα συμπλήρωσε δύο δεκαετίες χωρίς νίκη στο Καυτανζόγλειο. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με γκολ του Πρίγιοβιτς, αλλά μια κεφαλιά του Μπαστακού στο 80′ «τιμώρησε» τους φιλοξενούμενους που δεν άξιζαν κάτι παραπάνω. Στο α΄ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες, παρόλα αυτά, οι δυο ομάδες επισκέπτονταν συχνά την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ σταδιακά ανέβαζε ρυθμούς και στο 19’ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, με… δράστη και πάλι τον Πρίγιοβιτς με τον Σέρβο, ωστόσο να είναι σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που ήρθε σε επαφή με τη μπάλα. Βέβαια, δευτερόλεπτα πριν η μπάλα φτάσει στον 28χρονο επιθετικό, ο Χουάντερσον είχε κάνει μία εκπληκτική επέμβαση σε γυριστό σουτ του Λέο Μάτος από το ύψος του πέναλτι. Δυο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από πάσα το Μπίσεσβαρ, ο Ενρίκε έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι  «φωνάζουν» για πέναλτι σε χέρι του Αργυρόπουλου, εντός της περιοχής, με τον Γκράνα να δείχνει «παίζετε». Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε χωρίς να μπορεί να «τελειώσει» το ματς, ενώ ο Ηρακλής δεν έδειχνε ικανός να ισοφαρίσει. Στο 80′ όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος έξοδο του Γλύκου, ο Μπαστακός με κεφαλιά έκανε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, στο 83′, έχασε τετ α τετ με τον Γλύκο να αποκρούει το πλασέ του. Στο 85′, ο Αθανασιάδης μπήκε στη θέση του Ουάρντα, σε μια τελευταία προσπάθεια «αφύπνισης» του ΠΑΟΚ, ο οποίος, ειδικά στο δεύτερο μέρος, έπαιζε αφελώς και χωρίς πάθος. Όμως δεν άλλαξε τίποτα, έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.