Δεν μπορεί στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ανατρέψει την παράδοση των τελευταίων ετών στην Βαρκελώνη και υπέστη την ήττα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 72-57, «πληρώνοντας» την αστοχία και το πολύ κακό του τρίτο δεκάλεπτο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, προσπαθώντας να βρουν ρυθμό. Η Μπαρτσελόνα πήρε μικρό προβάδισμα με 13-9 στο πέμπτο λεπτό, με τον Αντε Τόμιτς να είναι αυτός που έκανε την μεγαλύτερη «ζημιά» στο καλάθι του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τους δέκα πόντους από νωρίς. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι αλλά βρήκαν λύσεις με τον Σίνγκλετον και στο 10’ είχαν ισοφαρίσει σε 19-19.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε «στροφές», είχε επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και άρχισε να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ. Στο 13’ ο Ρίβερς έκανε το 22-23 για τον Παναθηναϊκό αλλά η ισπανική ομάδα απάντησε με ένα σερί οκτώ πόντων εκμεταλλευόμενη την συνεχιζόμενη αστοχία των φιλοξενούμενων και στο 16’ είχε πάρει προβάδισμα με 30-23. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο, είχε περισσότερα λάθη από τους «πράσινους» και αυτό βοήθησε την ελληνική ομάδα να μειώσει στο ημίχρονο στους πέντε πόντους (36-31). Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε «καταστροφική» για τον Παναθηναϊκό, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει για τα καλά της ηνία της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» είχαν μειώσει σε 41-38 στο 22’ αλλά η Μπαρτσελόνα από τα μισά της περιόδου κι έπειτα πάτησε το «γκάζι», εκμεταλλεύτηκε στην αστοχία της ελληνικής ομάδας και τα λάθη στην άμυνά της και με επιμέρους σκορ 21-9, στο 30’ προηγήθηκε με 57-40! Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά χρειαζόταν πολλά περισσότερα για να ανατρέψει την διαφορά. Στο 35o λεπτό ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 66-50 για την Μπαρτσελόνα, με τον Παναθηναϊκό να να μειώνει όμως με πέντε πόντους του Φελντέιν σε 66-57 στο 38’, με τον Σίνγκλετον όμως να κάθεται στον πάγκο με 5ο φάουλ. Το μικρό αυτό ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας όμως, δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα και τελικά η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 72-57, συνεχίζοντας το νικηφόρο εντός έδρας σερί της κόντρα στον Παναθηναϊκό.