Άτυχος ο ΠΑΟΚ, σε άλλο γήπεδο ο Ολυμπιακός

Σούπερ ατυχία και λάθη δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη επί του Ολυμπιακού μένοντας στο 1-1 στην Τούμπα, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Ο Δικέφαλος ήταν πολύ ανώτερος του αντιπάλου του, είχε 17-6 τελικές προσπάθειες, αλλά προδόθηκε στο 79′ από ένα λάθος του Πασχαλάκη, στη μοναδική φάση των ερυθρόλευκων στο δεύτερο μέρος.  Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στην Τούμπα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σε άλλο… γήπεδο, ισοφάρισε όμως με τον Μπα στο 77′ στη μια και μοναδική φάση του στην επανάληψη και πήρε την ισοπαλία με 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν φάσεις στο πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα και να έχει δοκάρι και ουσιαστικά τριπλή ευκαιρία στο 15′ με τον Εμβιλά που σούταρε και απέκρουσε ο Δασκαλάκης, πήρε το ριμπάουντ και σημάδεψε το δεξί και σε νέο ριμπάουντ ο Καμαρά έστειλε τη μπάλα σύριζα άουτ. Γκολ για τους γηπεδούχους με τον Ίνγκασον στο 51′ και ακολούθως καμία… αντίδραση από τον Ολυμπιακό, αντίθετα οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμα φάσεις για το 2-0 στο 56′, το 58′ και το 70′. Ο Ολυμπιακός εύτυχησε να ισοφαρίσει με τον Μπα στο 77′ με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής μετά από κόρνερ του Φορτούνη και ο ΠΑΟΚ στο 90+3′ είχε δοκάρι με τον Τζιόλη. Σε μέτρια βραδιά οι Βαλμπουενά, Φορτούνης, Ελ Αραμπί, Καμαρά, Ραφίνια και γενικώς οι δημιουργικοί χαφ του Ολυμπιακού, η άμυνα δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη. Η ισοπαλία βάσει εμφάνισης, ήταν θετικότατο αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός το παίρνει, το «κλειδώνει», λέει «ευχαριστώ» και επιστρέφει στον Πειραιά ουσιαστικά αλώβητος παρά την εμφάνιση που πρέπει γρήγορα γρήγορα να ξεχάσει.