"Ατσαλάκωτη" η Εθνική πήρε τη πρωτιά στον όμιλό της

Αυτή η Εθνική είναι άλλο… επίπεδο και το απέδειξε. Νίκησε με 2-0 το Κόσοβο και σε μόλις τέσσερα ματς πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο και ανέβηκε κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Πέτρος Μάνταλος που έφτιαξε το πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο. Η ομάδα μας αρχίζει να θυμίσει τις εποχές

που η Εθνική έφερνε τεράστιες επιτυχίες. Συμπαγής, αποτελεσματική με παίκτες που θυσιάζονται ο ένας για τον άλλο. Ήδη ο Γκουστάβο Πογέτ βάζει τη σφραγίδα του. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 12’ όταν ο Παυλίδης σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά ο Μπακασέτας έκανε εξαιρετικό σουτ αλλά ο Μούριτς έδιωξε σε κόρνερ. Η Εθνική συνέχισε να απειλεί με σουτ έξω από την περιοχή και στο 21’ ήταν ο Σιώπης που δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν βρήκε στόχο. Άουτ έφυγε και η προσπάθεια του Μπακασέτα στο 27’. Δέκα λεπτά μετά (37’) ο Μαυροπάνος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε με τη μια στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 41’ ο Μπακασέτας έκλεψε μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ. Στην επανάληψη η Εθνική δεν μπήκε τόσο καλά έχοντας μια φλύαρη κατοχή στην μπάλας. Στο 71’ όμως μια μαγική μπαλιά του Μάνταλου και το κεφάλι του Γιακουμάκη έλυσαν τον γόρδιο δεσμό. Ο Μάνταλος σέντραρε από αριστερά και ο «Γιάκου» με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όλη η ομάδα πανηγύρισε κρατώντας μια φανέλα του μεγάλου άτυχου, Λημνιού. Ακολούθησε μια μικρή διακοπή στο ματς με τους παίκτες του Κοσόβου να είναι εξοργισμένοι για επεισόδια που έγιναν στην εξέδρα αλλά και τα λέιζερ. Στο 84’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν ουσιαστικά την πρώτης τους ευκαιρία στο ματς με τον Ρασίτσα να ελευθερώνεται και να σουτάρει άουτ. Στο 90’ ο Γιακουμάκης έκοψε ωραία μέσα στην περιοχή αλλά ο Αλεξανδρόπουλος εκτέλεσε πολύ ψηλά. Το 2-0 ήρθε στο 98ο λεπτό και ανήκε αποκλειστικά στον Πέτρο Μάνταλο. Κυνήγησε ένα διώξιμο του Αλεξανδρόπουλου, έκλεψε παλικαρίσια από τον Σαΐτι και σε κενή εστία σκόραρε.