Ασταμάτητη η Εθνική “κατάπιε” και τη Γερμανία

Με τους Γιάννη Μπουρούση και Γιαννούλη Λαρεντζάκη να την οδηγούν επιθετικά και τον Γιάννη Αθηναίου να πετυχαίνει κρίσιμα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική Ελλάδας νίκησε τη Γερμανία με 92-84 και παρέμεινε πρώτη και αήττητη στον όμιλο της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Ένα σερί 20-0 της Εθνικής μας στο τέλος του πρώτου και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου,

την έβαλαν σε θέση οδηγού στο «Δημήτρης Τόφαλος» και της χάρισαν την 9η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο… τρίτος Γιάννης της ομάδας, ο Αθηναίου, που έμεινε στο παρκέ περισσότερο από κάθε άλλον παίκτη και είχε 10 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκε στο +11 στο 6΄, αλλά σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το απίστευτο σερί της Εθνικής μας, η οποία αρχικά γύρισε το παιχνίδι με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (23-22) και στη συνέχεια πήρε διαφορά 9 πόντων (31-22), τρέχοντας ένα συνολικό σερί 20-0! Η Εθνική μας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (46-36) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν η Γερμανία μείωσε στους 3 (73-70). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Ελλάδα πέτυχε μερικά «μεγάλα» σουτ με τους Χρήστο Σαλούστρο και Γιάννη Αθηναίου και πήρε τελικά τη νίκη με 92-84 υποχρεώνοντας τη Γερμανία στην πρώτη της ήττα.