Απίστευτος διασυρμός για τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Μπασκόνια (54-86) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, πέφτοντας με εκκωφαντικό τρόπο από την κορυφή της Ευρωλίγκας. Όντας δίχως ενέργεια, νεύρο και πάθος, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνισή του στη φετινή Ευρωλίγκα, και μοιραία συνετρίβη από τη Μπασκόνια με 54-86 εκτός έδρας. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν από την κορυφή, ισοβαθμώντας, αλλά υστερούν  στην ισοβαθμία, πλέον στη 2η θέση με τον Παναθηναϊκό (12-5 αμφότεροι), ενώ η Μπασκόνια ανέβηκε στο 8-9.

Ενδεικτικό της κατάρρευσης των Πειραιωτών το συνολικό επιμέρους σκορ 56-23 υπέρ της Μπασκόνια στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, αλλά και οι 36 πόντοι παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με δύο τρίποντα από Μάντζαρη-Πρίντεζη προηγήθηκε 0-8 με το… καλημέρα (2′), διαφορά την οποία διατήρησε σταθερή με νέο τρίποντο από τον Σπανούλη (10-17, 6′). Όμως, η Μπασκόνια έδειξε σημάδια αντίδρασης στο τέλος του δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 16-21 (10′). Με τον Πρίντεζη να τραβάει το… κουπί στην επίθεση, οι Πειραιώτες διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (27-30, 15′), ωστόσο σ” εκείνο το σημείο οι Βάσκοι επέβαλαν το ρυθμό τους και κρατώντας δίχως σκορ τον Ολυμπιακό, προηγήθηκαν με 36-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (20′). Εφιαλτικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού στη Βιτόρια, κόντρα στην Μπασκόνια. Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-30 για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στη συνέχεια για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Κι αυτό γιατί το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Βάσκους να προηγούνται με 72-44, με το επί μέρους σκορ να είναι 36-14! Επί της ουσίας, ο Ολυμπιακός δέχτηκε σε ένα δεκάλεπτο όσους πόντους είχε δεχτεί σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, σε ένα τραγικό από αμυντικής πλευράς δεκάλεπτο! Με την τέταρτη περίοδο να είχε μετατραπεί πια σε τυπική διαδικασία, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πέταξε λευκή πετσέτα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Τόμπσον, Μακλίν, αλλά και τον Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος δεν είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου, στρέφοντας την προσοχή του στην επερχόμενη «διαβολοβδομάδα» της διοργάνωσης.