Απέκλεισε Τζόκοβιτς και πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Την μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ το No 1 της κατάταξης, Nόβακ Τζόκοβιτς, και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Shanghai Masters, όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεβ.

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά η συνέχεια άνηκε στον Στέφανο.

Ο Τζόκοβιτς τον πίεσε στο 6-5, όμως ο Στέφανος έκανε το μπρέικ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 7-5.

Τα χτυπήματα του Τσιτσιπά στο τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακά, έκανε το μπρέικ στο 2-1 και κρατώντας το σερβίς του έφτασε στο 6-3.

Αντίπαλός του στα ημιτελικά ο Ρώσος, Ντανίλ Μεντβέντεβ (No 4 της κατάταξης) — δεν έχει γνωρίσει την ήττα από τον Τσιτσιπά — ο οποίος νωρίτερα είχε νικήσει με 2-0 σετ τον Ιταλό, Φάμπιο Φονίνι.