Ανώτερος ο Ολυμπιακός "καθάρισε" τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Μπορεί να έδειξε… αυτοκτονικές τάσεις πάλι στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, όπως και με τη Ζαλγκίρις, όμως έστω και έτσι καθάρισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 71-78 φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague. Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε σε όλο το ματς το σκορ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, έφτασε κοντά, αλλά η αστοχία σε κρίσιμα σημεία και οι λάθος επιλογές έφεραν την ήττα με 78-71 στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν πολύ πίσω στο σκορ, αλλά με μία αντεπίθεση στο δεύτερο έφτασε πολύ κοντά. Παρά ταύτα όμως η αστοχία των πράσινων κόστισε ουσιαστικά τη νίκη. Ο Σλούκας τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και επανήλθε στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν φανερά επηρεασμένος και εκτός αγώνα, έχοντας 6 πόντους με μόλις 2 ασίστ, ενώ και ο Σπανούλης ήταν εκτός αγώνα με 8 πόντους και 1 ασίστ. Παρά το γεγονός αυτό οι ερυθρόλευκοι πήραν το ματς χάρη στον Πρίντεζη ο οποίος έστησε… πάρτι με 17 πόντους. ΜακΚίσικ με 10 πόντους και Βεζένκοφ με 9, βοήθησαν πολύ. Από τους πράσινους ο Φόστερ με 15 πόντους και ο Παπαπέτρου με 14, ξεχώρισαν όσον αφορά στο σκοράρισμα, ενώ ο Νέντοβιτς έκλεισε το ματς με 4-13 σουτ και 9 πόντους, δείγμα της καλής δουλειάς που έγινε αμυντικά από τους Πειραιώτες στον Σέρβο γκαρντ.