Ανώμαλη "προσγείωση" στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό

Σκιά του εαυτού του σε σχέση με το Game 1, ο Παναθηναϊκός είδε τη Ρεάλ Μαδρίτης να φεύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 89-82, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 και παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης για το Final Four. Οι «Μαδριλένοι» παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι και έφτασαν απόλυτα δίκαια στην επικράτηση, έχοντας πλέον το πλεονέκτημα έδρας και την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά στην Ισπανία. Η Ρεάλ μπήκε πιο συγκεντρωμένα σε σχέση με το Game 1 και με πρωταγωνστή τον Τέιλορ (5π.), έδειχνε να «κρατάει» τον Παναθηναϊκό (7-7, 4′).

Στη συνέχεια, όμως, οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και έτρεξαν 8-0 σερί μέσα σε δύο λεπτά για το 15-7, κλείνοντας στο +5 το α” δεκάλεπτο (21-16, 10′), χάρη σε buzzer beater του Τζέιμς. Με γρήγορο 5-0 η Ρεάλ ισοφάρισε σε 21-21 και μάλιστα με καλάθι του Ρέγιες πέρασε μπροστά στο 14′ (23-25), υπερτερώντας αισθητά στη μάχη των ριμπάουντ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ώσπου Γκάμπριελ και Ντένμον με προσωπικά τρίποντα έδωσαν «ανάσες» στον Παναθηναϊκό (37-32, 18′), ο οποίος είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (40-36, 20′), όχι όμως και τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, η Ρεάλ βρήκε μεγάλα σουτ από Ρέγιες και Κάρολ μετέτρεψε το 46-39 σε 49-52 στο 25′ και με τη ψυχολογία πια υπέρ της -και την ευστοχία από τα 6,75μ.- διατήρησε με άνεση έναν «αέρα» επτά πόντων ενόψει της δ” περιόδου (61-68, 30′). Εκεί, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με 7-0 σερί σε 2:12»(4π. Τζέιμς, τρίποντο Ντένμον) ισοφάρισε σε 68-68 (33′), όμως ο Φερνάντεθ απάντησε άμεσα με το 10ο τρίποντο της Ρεάλ, βάζοντας «φρένο» στους «πράσινους» (68-71, 34′). Ο Καλάθης προσπαθούσε για τους γηπεδούχους, η Ρεάλ έδειχνε να έχει τον έλεγχο (74-80, 36′), όμως ένα τρίποντο του Τζέιμς και 1/2 βολές του Πέιν έφεραν το ματς στο καλάθι (78-80) δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, «μίλησε» ο Τόμπκινς για το 78-83 (38′), ενώ ένα λάθος του Τζέιμς και δύο βολές του Ντόντσιτς έφεραν τη Ρεάλ στο +6 80-86 στο 39′. Ο Τζέιμς αστόχησε σε μακρινό τρίποντο, ο Ντόντσιτς ήταν ψύχραιμος από τις βολές κι έτσι η Ρεάλ «άλωσε» το ΟΑΚΑ με 82-89, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας στη Μαδρίτη και μαζί το προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four.