Ανήμπορη αυτή η ΑΕΚ να κρατήσει αποτέλεσμα

Η φετινή αγωνιστική πορεία της ΑΕΚ συνεχίζει να είναι θλιβερή. Η ομάδα δείχνει ανήμπορη, δείχνει ανίκανη να κρατήσει το υπέρ της σκορ να πάρει μια νίκη απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο, είτε παίζει στο ΟΑΚΑ, είτε εκτός. Αυτό πάλι που συμβαίνει το τελευταίο δίμηνο είναι απίστευτο! Στις 5 Νοεμβρίου ξεκίνησε αυτή η κακή συνήθεια να μπαίνει η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και ο αντίπαλος να το γυρίζει. Ήταν 5 Νοέμβρη λοιπόν, όταν η Ένωση υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ και εκεί που κέρδιζε 2-0, το ματς τελείωσε 2-2. Χρονικά η εις βάρος της ανατροπή ήρθε στην Καρδίτσα για το Κύπελλο. Και πάλι η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 επί της Αναγέννησης, όμως τελικό σκορ ξανά 2-2.

Επιστροφή στο πρωτάθλημα: 3 Δεκεμβρίου η ΑΕΚ πάει στην Κέρκυρα. Κάνει καλό πρώτο ημίχρονο, προηγείται μόνο με 1-0 στο ημίχρονο και τελικά στην επανάληψη δέχεται την ισοφάριση η οποία και έμεινε ως το τέλος. Στις 19 Δεκέμβρη η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ. Με 10 παίκτες από το 10’ καταφέρνει να προηγηθεί στο δεύτερο ημίχρονο και το φινάλε ήταν σοκαριστικό με τα Γιάννινα να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με γκολ οφ σάιντ. Και μετά είχαμε το χθεσινό. Πάλι η ΑΕΚ προηγήθηκε στην Τρίπολη επί του Αστέρα, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο γυρίζουν το ματς, η Ένωση ισοφαρίζει αμέσως και τελικά χάνει το παιχνίδι.  Τα μοναδικά ματς που η ΑΕΚ κατάφερε εδώ και μήνες να προηγηθεί και τελικά να κερδίσει ήταν με τον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ στις 26/11 όταν κέρδισε 3-0 και με τον Λεβαδειακό στις 10/12 όταν πάλι στο ΟΑΚΑ τον κέρδισε 4-0.
Πηγή: aek365.com