Άνετο πέρασμα του ΠΑΟΚ από το Αγρίνιο

Στο Αγρίνιο ο  ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει γκολ την πρώτη… κατεβασιά προς την περιοχή του Παναιτωλικού. Ο Γιανούλης έκανε την σέντρα, ο Κνετ βγήκε, δεν μπλόκαρε την μπάλα και την έστρωσε στον Πέλκα ο οποίος με κενή την εστία έκανε το 0-1 μόλις στο 7′! Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός. Ή μάλλον ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε ικανός να βάλει δύσκολα στους Θεσσαλονικείς.

H ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν απείλησε. Κέρδισε πολλά στημένα γύρω από την περιοχή του Κνετ, εκτέλεσε κόρνερ αλλά δεν έκανε ούτε μία σοβαρή τελική. Ο Παναιτωλικός είχε μόνο ένα σουτ στα πρώτα 45 λεπτά και αυτό εκτός εστίας με τον Μιμίτο στο 39′. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός αν και πίσω στο σκορ έπαιζε μόνο άμυνα! Ο Μάκης Χάβος προχώρησε γρήγορα στις αλλαγές για να αλλάξει κάτι. Αλλά δέχθηκε δύο γκολ σε τρία λεπτά και το ματς… τελείωσε! Ο Άκπομ στο 66ο λεπτό απέφυγε τον Σανιά και με το αριστερό σέρβιρε στην μικρή περιοχή την μπάλα στον Λημνιό που με προβολή έγραψε το 0-2. Ο Άγγλος τρία λεπτά μετά έγινε από δημιουργός σκόρερ και έκανε το 0-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ο Μπαΐροβιτς στο 83′ είχε την δεύτερη και τελευταία τελική του Παναιτωλικού στο ματς, αλλά και σε αυτήν δεν βρήκε εστία. Τελευταία φάση στο ματς, στο 88′ με τον Κνετ να διώχνει σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια.