Άνετη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στη Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός πήρε μια σχετικά άνετη νίκη απέναντι στην Μακάμπι στο ΣΕΦ (88-80), με τον κόσμο να ζητάει λίγο πριν το τέλος του αγώνα το «διπλό» απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας την επόμενη αγωνιστική. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ από την στιγμή που πήραν το προβάδισμα, δεν το απώλεσαν ποτέ,

φτάνοντας άνετα στην επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Λαού. Σπανούλης, Τουπάν, Πριντεζης, Γκος και Λεντέι ήταν διψήφιοι για τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη ο Κέιν ήταν σε τρομερή μέρα, όμως στο τέλος σίγησε. Η Μακάμπι με όπλο τους εξαιρετικούς Ο’Μπράιαντ και Κέιν, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε τα ηνία στα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο 11-18. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και μείωσαν χάρη τον «ζεστό» Γκος και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-21. Ο Ολυμμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον κόσμο να δίνει την επιπλέον ώθηση στην ομάδα του Πειραιά, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 26-24, μετά από τρίποντο του Τίμα. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στον πόντο, όμως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκαν και πάλι λύσεις, με την ανάπαυλα να βρίσει τις δύο ομάδες στο 45-37. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (54-39), με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, χάρη στους εξαιρετικούς Πρίντεζη και Σπανούλη. Ένα ξέσπασμα της Μακάμπι έφεραν και πάλι την διαφορά στους 6, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-57. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο, καθώς ο Κέιν, ο οποίος ήταν και το μόνο «όπλο» της Μακάμπι, είχε σιγήσει. Οι Ισραηλινοί έκαναν μια μικρή αντεπίθεση και έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 (79-71), με τον Ολυμπιακό όμως να έχει και πάλι λύσει. Έτσι στο τέλος οι Πειραιώτες έφτασαν άνετα στη νίκη με 88-80.