Άνετη νίκη της ΑΕΚ επί του ΟΦΗ

Επιβλητική ήταν η ΑΕΚ απέναντι στον ΟΦΗ! Επικράτησε με 3-0 και θα μπορούσε να έχει σημειώσει και άλλα γκολ σε ένα ματς που αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο. Η Ένωση μπήκε από τα πρώτα λεπτά φορτσάτη. Έδειξε πως δεν αστειευόταν και τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες

τις όποιες ελπίδες των Κρητικών για θετικό αποτέλεσμα. Επέστρεψε έτσι στις νίκες και παρέμεινε στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Το εμπόδιο για τον ΟΦΗ ήταν αρκετά υψηλό και εκείνος για ένα ακόμη παιχνίδι κατώτερος των προσδοκιών. Παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση βγάζοντας ξανά πολλά προβλήματα. Το κομβικό ματς για εκείνον, πάντως, είναι αυτό που ακολουθεί με τον Λεβαδειακό στο Ηράκλειο. Από πολύ νωρίς φάνηκε πώς θα κυλήσει ο αγώνας. Μόλις στο 6′ έγινε το 1-0 με τον Γκαρσία να βρίσκει ξανά δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι. Ο δραστήριος Άμραμπατ το είχε κερδίσει. Πέντε λεπτά μετά ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα και ο Γκατσίνοβιτς με πλασέ εντός περιοχής έγραψε το 2-0. Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να πει ξανά στο ματς και δεχόταν με ευκολία φάσεις. Στο 28′ ο Μανδάς μπλόκαρε το σουτ του Πινέδα και έντεκα λεπτά μετά είπε «όχι« στον Γκατσίνοβιτς. Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ με τον Γκατσίνοβιτς να απειλεί. Στο 60′ έγινε το 3-0 από ασίστ-κεφαλιά του Γκαρσία και νέα κεφαλιά του Μάνταλου. Λίγο μετά τραυματίστηκε ο αρχηγός της Ένωσης κι ενώ είχε χαθεί αμέσως πριν μεγάλη ευκαιρία από τον Άμραμπατ. Δεδομένου ότι έπεται το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ήταν λογικό στη συνέχεια οι γηπεδούχοι να κατεβάσουν στροφές. Έφτασαν και σε άλλες τελικές, αλλά έως το σφύριγμα της λήξης το σκορ δεν άλλαξε.