Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός πέρασε μια πολύ εύκολη βραδιά απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 92-70, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Ζακ ΛεΝτέι. Ο Αμερικανός με 13 συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο (τελείωσε με 28) εκτόξευσε την διαφορά, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τον Ολυμπιακό,

ο οποίος συνεχίζει το νικηφόρο σερί του στην Euroleague, έχοντας πλέον τρεις συνεχόμενες νίκες. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Μετά από περίπου 8 αγωνιστικά λεπτά ο Ολυμπιακός βρήκε συνεχόμενους πόντους και ανέβασε την διαφορά του στους 4, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο 25-20. Η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε και πέρασε μπροστά, όμως η ομάδα του Πειραιά με ένα σερί 9-0 έκανε το 34-28. Το νερό πλέον είχε… μπει στο αυλάκι, με την διαφορά να φτάνει στους 10, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στην ανάπαυλα στο +7 με 44-37. Η διαφορά ανέβηκε άμεσα στους 11, με την Μπουντούτσνοστ να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο ΛεΝτέι με την είσοδό του σκόραρε 13 συνεχόμενους πόντους και εκτόξευσε ακόμα περισσότερο την διαφορά. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 76-51. Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με τα πάντα να έχουν κριθεί.  Διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 92-70. Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν στη… ζώνη του Λυκόφωτος, έχοντας 28 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Σπανούλης είχε 17 πόντους και ο Πρίντεζης 11, ενώ από την άλλη ο Κλαρκ είχε 15.