Άλμα σωτηρίας για Βέροια, καταστροφή για Άρη

Ο Άρης αν και προηγήθηκε μέσα στην Βέροια δεν κράτησε στο τέλος ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού δέχθηκε δυο γκολ στις καθυστερήσεις  και ηττήθηκε με 3-1 χάνοντας και την ισοβαθμία με την Βέροια. Στο 49 μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ της Βέροιας ο Αγγελούδης από κανονική θέση αφού καλύπτονταν από τον Ορέστες ψύχραιμα με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-1 και έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ. Ο Άρης πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν απειλούνταν σχεδόν καθόλου από την Βέροια, αλλά  στο 65 ο Καλτσάς σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε τον Πουλίδο άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη για το 1-1. Σε ανύποπτη στιγμή η Βέροια πήρε και το προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις όταν ο Καλτσάς με διπλή προσπάθεια και παρά την αρχική απόκρουση του Διούδη από πολύ κοντά σκόραρε για το 2-1 στο 92. Μετά από δυο λεπτά ο Ολαιτάν πέτυχε και το τρίτο γκολ για την Βέροια υπογράφοντας τη νίκη για τους Ημαθιώτες, αλλά κερδίζοντας και την ισοβαθμία πλέον με τον Άρη. Σε εκείνο το σημείο, οι οπαδοί του Άρη εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα οι παίκτες και οι διαιτητές να τρέξουν στα αποδυτήρια. Η αστυνομία περιόρισε άμεσα τους «κίτρινους» εισβολείς, ενώ προχώρησε σε μια σύλληψη. Μετά από νέο γύρο διαβουλεύσεων, ο διαιτητής Παππάς, συμφώνησε να συνεχιστεί το παιχνίδι, για ένα λεπτό, προκειμένου να αποφύγει ο Άρης τη βαριά τιμωρία, αρκεί να εκκενωθεί η εξέδρα. Μετά από 20 λεπτά, παίχτηκε ένα λεπτό και ο Παππάς σφύριξε τη λήξη. Ο Γιάννης Μιχαλήτσος ήταν απογοητευμένος και προβληματισμένος μετά την ήττα στη Βέροια, που βάζει τον Άρη σε μεγαλύτερες περιπέτειες. «Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον κόσμο» είπε αρχικά ο τεχνικός του Άρη και συνέχισε: «Προσπάθησα αυτό το διάστημα να κάνω ό,τι μπορώ. Υπήρχαν προβλήματα,  προσπαθήσαμε με την ψυχή στο στόμα κάτω από αντίξοες συνθήκες. Δεν θεωρώ ότι είναι το τελειωτικό χτύπημα. Υπάρχουν περιθώρια για να ανακάμψουμε, αλλά ήταν μία μεγάλη ήττα που μας δημιουργεί μεγάλα  προβλήματα». Φανερά ικανοποιημένος από τη νίκη της Βέροιας ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα. Ηταν ένα νευρικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Είναι μία πολύ σημαντική νίκη γιατί ξεφεύγουμε 4 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού και ισοβαθμούμε με άλλες ομάδες που εμπλέκονται στο κίνδυνο του υποβιβασμού. Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ μας δίνεται η δυνατότητα να διεκδικήσουμε τους τρεις βαθμούς και να κοιτάξουμε ψηλότερα στη βαθμολογία»