Άλλος ο Ολυμπιακός της Ευρωλίγκας και άλλος της Ελλάδας

Δεν του πάει η Ελλάδα του Ολυμπιακού, αφού φαίνεται πως βλέπουμε μια άλλη ομάδα από αυτή που παίζει στην Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι δείχνουν να μην είναι καθόλου σοβαροί στην Α1 κάνοντας την τρίτη τους ήττα, μετά από αυτές με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, φτάνοντας στη νίκη κόντρα στους Πειραιώτες με 78-71 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά αποχαιρετά τα σχέδια για την πρώτη θέση, αφού ισοβαθμεί στη 2η θέση με το Λαύριο (8-3), ενώ ο ΠΑΟΚ έπιασε τον Προμηθέα ακριβώς πιο πίσω (7-4).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να μπαίνουν από την αρχή σε ρόλο οδηγού. Μάλιστα με τους Κόνιαρη, Χρυσικόπουλο και Χαραλαμπόπουλο να κάνουν ζημιά επιθετικά, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 29-18. Με την αρχή της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός μείωσε κάτω από τους 10, όμως ο Λάκι Τζόουνς απάντησε για το +12. Ο «Δικέφαλος» έβρισκε σε όλο το δεκάλεπτο απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι 44-33. Ο Ολυμπιακός με τον Μάντζαρη να εκμεταλεύεται τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ μείωσε, όμως οι γηπεδούχοι για ακόμα μια φορά βρήκαν απαντήσεις και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 10. Η διαφορά ανέβηκε στους 14 με τρίποντο του Γκος, με τον Ολυμπιακό να δείχνει εγκλωβισμένος στην άμυνα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Κάπως έτσι η «ψαλίδα» άνοιξε ακόμα περισσότερο με το σκορ στο 30’ να είναι 57-41. Σπανούλης και Μάντζαρης με ένα σερί 6-0 μείωσαν στους 10 την διαφορά, δείχνοντας πως ο Ολυμπιακός έχει σφυγμό στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Σπανούλης έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά, όμως ο ΠΑΟΚ με 5 γρήγορους πόντους έφτασε ξανά στο +14. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και μείωσε στους 8, με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος. Ο ΠΑΟΚ στο τέλος όμως ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, έβγαλε τις άμυνες που έπρεπε και έφτασε στη νίκη με 78-71.