Αγχωτική πρεμιέρα για τον Παναθηναικό

Με σκόρερ τον Αϊτόρ από την άσπρη βούλα ο μέτριος Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ιωνικού στη Λεωφόρο και ξεκίνησε με το δεξί στηSuper League. Οι πράσινοι για να φτάσουν στο τρίποντο χρειάστηκαν τον τερματοφύλακα τους σε ένα κομβικό σημείο αφού ο Μπρινιόλι έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 20λεπτο στο τετ-α-τετ με τον Μάντζη.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Χουτεσιώτης υπέπεσε σε πέναλτι και ο Αϊτόρ με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.Οι πράσινοι δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκαν το γκολ που ήθελαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων τους βοήθησε να ελέγξουν απόλυτα το ματς στο δεύτερο και να φτάσουν στο πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό από την τακτική προσέγγισή του στο ματς, καθώς αποφάσισε να πιέσει ψηλά και να βγάλει μεγάλες εντάσεις στο πρέσινκ του, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των πράσινων. Ταυτόχρονα ήταν πολύ επικίνδυνος στο επιθετικό τρανζίσιον εκμεταλλευόμενος τις αργές επιστροφές του τριφυλλιού.