Αυτός είναι το "μυαλό" της άμυνας του ΠΑΟΚ

Ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο διανύει ίσως την καλύτερη σεζόν της καριέρας του στον ΠΑΟΚ. Ο Ισπανός βρήκε την ποδοσφαιρική του «Ιθάκη» στην Τούμπα, καθώς πριν έρθει στην Θεσσαλονίκη ήταν ένας ποδοσφαιρικός «Νομάς» που άλλαζε τις ομάδες σαν τα πουκάμισα. Με την ανανέωση του συμβολαίου του ως το 2022 θα κλείσει στον ΠΑΟΚ πενταετία.

Φέτος μοιάζει το «μυαλό» της άμυνας του Δικεφάλου με καίριες τοποθετήσεις. Παρά την φύση της θέσης του κεντρικού αμυντικού μάλιστα, ο Κρέσπο είναι από τους πιο «καθαρούς» της λίγκας, αφού μέχρι την 20η αγωνιστική και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δεν είχε δεχθεί ούτε μια κίτρινη κάρτα στην Super League. Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι δεν έχει χάσει κανένα από τα 20 παιχνίδια του ΠΑΟΚ, όντας ο πρώτος σε λεπτά συμμετοχής με 1902 (μοιράζεται την κορυφή με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη). Σε αυτά τα λεπτά έχει καταφέρει να ολοκληρώσει 40 κλεψίματα, 52 επεμβάσεις, παραχωρώντας μόλις 14 φάουλ, δηλαδή τρία λιγότερα από όσα έχει κερδίσει. Αν δεν υπήρχε η φάση του 92′ στο ντέρμπι της Τούμπας, όπου ο Ολυμπιακός με το σκορ στο 3-1 αποφάσισε να μην τηρήσει το fair play, τότε ο Κρέσπο θα ολοκλήρωνε ακόμα ένα 90λεπτο με καίριες τοποθετήσεις και χωρίς να δει την κίτρινη κάρτα του, συμπατριώτη του, Μανθάνο, μετά το φάουλ στον Ντάνιελ Ποντένσε.
Πηγή: inpaok.com