Αυτή η ΑΕΚ δεν σταματά πουθενά

Δείχνοντας χαρακτήρα, πως είναι μια ομάδα για τα δύσκολα, η AΕΚ πέρασε με απόλυτη επιτυχία από το ΟΑΚΑ και «καθάρισε» πολύ εύκολα με 1-3 τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ δεν έπαιξε ποδόσφαιρο υψηλών απαιτήσεων, αλλά ήταν ουσιαστική. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι. Με τον Κρίστισιτς να κάνει τρομερό παιχνίδι και τον Ολιβέιρα να «πυροβολεί» ξανά,

η Ενωση κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη και να πάρει το τρίποντο. Αψογη διαχείριση από τον Καρέρα, που βρήκε λύσεις σε όλα τα ζητήματα που προέκυψαν μέσα στο παιχνίδι από τον Δώνη. Η ΑΕΚ έπαιζε τελικό για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Παναθηναϊκός για το γόητρό του. Τα λάθη στην άμυνα… πρόδωσαν την ομάδα του Δώνη, που έδωσε το δικαίωμα στην Ένωση να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και τελικά να πάρει τη νίκη με 3-1. Μόλις στο 8’ ο Τσιγκρίνσκι σηκώθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή του Διούδη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σαν σε προπόνηση. Και στο 43’, ο Κολοβέτσιος «πούλησε» την μπάλα, την έχασε σε έναν χώρο που… απαγορεύεται και ο Ολιβέιρα πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Και πάλι σαν σε προπόνηση. Δύο γκολ – δώρο στην ΑΕΚ μέσα σε ένα ημίχρονο. Ενδιάμεσα, στο 16’, ο Κουρμπέλης με κεφαλιά είχε ισοφαρίσει σε 1-1, έπειτα από συστημένη σέντρα του Μπουζούκη. Tελικά η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Αραούχο να κερδίζει πέναλτι από τον Κουρμπέλη, τον Βέρντε να το εκτελεί και να ολοκληρώνει τη νίκη της η ΑΕΚ με 3-1.