Άφησε υποσχέσεις ο Ολυμπιακός του Λεμονή

Ο Τάκης Λεμονής είχε στήσει πολύ καλά τον Ολυμπιακό απέναντι στη Γιουβέντους και οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ένα διαφορετικό πρόσωπο από αυτό των τελευταίων τους εμφανίσεων με τον Χάσι στον πάγκο τους. Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη κόντρα στον μεγάλο του αντίπαλο, έτρεξε, έβγαλε πάθος, έκανε ευκαιρίες, αλλά τελικά λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με 2-0 από την Γιουβέντους, για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν πολύ καλά για 60 λεπτά, ωστόσο, προδόθηκαν από τα λάθη τους και δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε 11 λεπτά.

Ο Ιγκουαΐν στο 69’ άνοιξε το σκορ για την Γιουβέντους και ο Μάντζουκιτς στο 80 διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Μπορεί οι δυο ήττες του Ολυμπιακού μέχρι τώρα στο Τσάμπιονς Λινγκ να του ψαλιδίζουν τις ελπίδες για μια συνέχεια στην Ευρώπη, αλλά η εμφάνιση του απέναντι στη Γιουβέντους δίνει πολλές ελπίδες για το μέλλον, αλλά και για το ελληνικό πρωτάθλημα. Αρκετά καλή και η εμφάνιση του πιτσιρικά Νικολάου, που έδειχνε να μη…μασάει απέναντι στα θηρία των Ιταλών, αλλά και του Προτό, που έκανε εξαιρετική εμφάνιση, δείχνοντας πως καπαρώνει την θέση του γκολκίπερ.