Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για το ΟΑΚΑ

Στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στους «τέσσερις» του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το αποψινό 0-0 στο Φάληρο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παρότι είχαν αρκετές ευκαιρίες. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 10λεπτο, υπήρξαν φάσεις από στημένες μπάλες που αποτέλεσαν το μεγάλο πρόβλημα της άμυνας της Ένωσης.

Η ΑΕΚ είχε θέματα και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να ισορροπήσει και να φύγει με την «λευκή» ισοπαλία από το «Γ. Καραϊσκάκης». Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν τον Ολυμπιακό (0-0) με όπλο την ανασταλτική της λειτουργία όπου ο κορυφαίος Τσιγκρίνσκι έκοβε τα πάντα και τις μεγάλες επεμβάσεις του Μπάρκα και πλέον είναι αυτή που κρατά την τύχη στα χέρια εν όψει της ρεβάνς όπου με μια απλή νίκη παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Η ΑΕΚ μπορεί επιθετικά να μην έκανε παιχνίδι, ωστόσο ανασταλτικά βρήκε τα πατήματα της από ένα σημείο και μετά και διαχειρίστικε σωστά την πίεση του αντιπάλου που τα έδωσε όλα για ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός ειδικά του πρώτου ημιχρόνου και των επτά τελικών κυνήγησε και ίσως άξιζε ένα γκολ. Είχε υψηλό ρυθμό, πίεσε κι έφτιαξε τρεις κλασικές ευκαιρίες, τις δύο που έβγαλε ο Μπάρκας πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με δημιουργό τον Μάριν. Ωστόσο όμως γκολ δεν μπήκε και τώρα θα πάει στο ΟΑΚΑ με στόχο την νίκη κάτι που έχει κάνει δυο φορές στο παρελθόν.