Άντεξε για ένα ημίχρονο

Η ΑΕΚ άντεξε μέχρι το 61′ απέναντι στην Μπάγερν, αφού ο Χάβι Μαρτίνεζ εκμεταλλεύτηκε μια καραμπόλα στην κιτρινόμαυρη άμυνα και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά μετά, ο Λεβαντόφσκι εκμεταλεύτηκε τρομερή ομαδική προσπάθεια για να γράψει το 2-0. Η πρωταθλήτρια Ελλάδος, παρά την ήττα με 0-2,

ήταν ανταγωνιστική κόντρα σε μια ομάδα που αποτελεί ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Champions League και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική και συγκεντρωμένη στο καταστροφικό δίλεπτο, ενδεχομένως να μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Οι Βαυαροί, αυτό που έκαναν από τα πρώτα λεπτά, ήταν γρήγορη κυκλοφορία έχοντας την κατοχή στο δικό τους μισό, αλλά τα πράγματα ήταν δύσκολα γι’ αυτούς όταν έφταναν έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Εκεί, η Ένωση είχε φροντίσει να κλείνει σωστά τους χώρους, οι Σιμόες – Γαλανόπουλος τακτικά ήταν άριστοι, ενώ και ο Τσιγκρίνσκι με τον Λαμπρόπουλο είχαν καίριες επεμβάσεις σε περιπτώσεις που ο αντίπαλος έβγαινε απειλητικά απέναντι από τον Μπάρκα, κυρίως με πλαγιοκοπήσεις και παράλληλα γυρίσματα. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους – τουλάχιστον μέχρι να έρθει το διπλό σοκ – η ΑΕΚ βγάζει μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι της και δείχνει να κρατά μακριά από τα καρέ του Μπάρκα την Μπάγερν. Μάλιστα έχει και μια απειλητική στιγμή σε κόντρα επίθεση με άστοχο σουτ του Μπακασέτα, σε ένα χρονικό σημείο που μπαίνει μάλιστα στην εξίσωση και ο κόσμος! Όλα αυτά μέχρι το 61ο λεπτό, όπου η Μπάγερν εκμεταλλεύεται την αδράνεια της κιτρινόμαυρης άμυνας και σε φάση διαρκείας με κοντινό πλασέ του Μαρτίνεθ ανοίγει το σκορ, ενώ δύο λεπτά μετά πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα, το οποίο ξεκινά από λάθος του Κλωναρίδη στην μεσαία γραμμή… Οι Βαυαροί βρίσκουν με αυτόν τον τρόπο ανοιχτή την άμυνα της ΑΕΚ και με την τεράστια ποιότητα που τους διακρίνει αλλάζουν την μπάλα και ο Λεβαντόφσκι σκοράρει σε άδεια εστία. Η Μπάγερν μπήκε σε μια διαδικασία συντήρησης δύναμεων, η ΑΕΚ δεν έδειχνε να πιστεύει πως υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι καθοριστικά και το παιχνίδι ξεκίνησε να θυμίζει φιλικό. Άπαντες έμοιαζαν απλά να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα και όταν αυτό ήρθε ο κόσμος χειροκρότησε αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.